Turistický oddíl Kletr Liberec

K navigaci

Znalosti

aneb co se učíme

Tady se časem pokusíme shrnout, co všechno provozujeme kromě her. Turistika přece není jen hraní, ale taky znalosti…

Zdravověda

Snažíme se zvládnout základy první pomoci. kardiopulmonální resuscitace, obvazová technika, základní znalost léčiv, jak se zachovat v krizových situacích. Vše, co se teoreticky naučíme (často s pomocí odborných přednášek), zkoušíme v praxi, samozřejmě s figuranty – a to včetně nácviku resuscitace na figuríně nebo záchrany raněného z těžko přístupného terénu.

Většina vedoucích, rádců a podrádců a i někteří členové jsou držiteli průkazu zdravotníka ozdravovacích akcí. Kurzy se konaly v dubnu 2006.

Ohně, ohniště a vaření

Jedním z nejdůležitějších umění táborníka je um rozdělat oheň - pokud možno v jakýchkoli podmínkách. Další důležitou dovedností je správně s ohněm zacházet - bezpečnost při vaření, základní typy užitkových i slavnostních ohnišť. Výroba pochodní (z přírozního materiálu).

A k čemu nám jsou užitková ohniště? Nějak se přeci na výpravách musíme stravovat. Proto by každý náš člen měl umět sám uvařit alespoň pět jídel - je to i součástí přijímací zkoušky.

Topografie

Umět najít podle mapy kýžený cíl cesty je v turistice klíčové. Proto se učíme s mapou zacházet - a to nejen s turistickou, ale také s mapou orientačního běhu. Do tohoto okruhu spadá také určování světových stran a znalosti teorie turistického značení.

Uzle, lana, horolezení

Svázat dvě lana umí snad každý. Svázat dvě lana pevně už umí méně lidí. My umíme vázat i vlasce, provázky na rohy igelitových fólií a další fígle. Naši členové se dvakrát za sebou umístili na prvních pozicích závodu Uzlařská regata, požádaném v Liberci klubem Velociped. Pak nás Velociped přestal zvát ;-)

Krom uzlování občas taky vyrazíme ke skalám, nebo slanit železniční most. A poslední aktivitou s provazy jsou lanové lávky, po kterých nejen lezeme, ale umíme je i pořádně napnout skoro kamkoli, v co nejmenším počtu lidí.

Balení batohu a jeho vybavení

Sbalit si do batohu jen ty nejnutnější věci je problémem každého nováčka. Špatně sbalené zavazadlo je pak těžké, věci tlačí do zad a jinak znepříjemňují cestu. Tomu zabráníme výukou balení batohů. Mimo jiné sem patří i kontrola vybavení jako jsou např. pláštěnky, zdravotní balíčky a další portřebné věci, které musí každý náš člen mít (v pořádku).

Stavby (stany, přístřešky)

Stalo se vám někdy, že jste byli nuceni strávit v dešti noc pod širákem? Nám se to stává často. Proto umíme stavět nejrůznější přístřešky, hlavně s pomocí réblu .

Krom přístřešku se občas, hlavně na táboře, dostaneme i k stavbě tepee, dřevěných nebo kovových stanů a plachtování jídelny.

Rostlinky a zviřátka

Stále zjišťujeme, že pro spoustu dětí je problém poznat borůvkový keř bez plodů, březový list, nebo dokonce smrkovou větvičku. Tomu předcházíme „výukou“ v terénu stejně jako tvorbou herbářů. Stejně tak je to se zviřátky, tedy až na ty herbáře ;)

Hvězdy a souhvězdí

A nakonec - při chůzi pod noční oblohou je fajn moci se podívat nad sebe a pojmenovat alespoň ty nejvýznamější souhvězdí. Se stařičkou hvězdnou mapou ruské výroby prozkoumáváme i tajemná zákoutí vesmíru.

Z fotogalerie

Vánoční výprava 2003
Vánoční výprava 2003
(62 fotek)

Adrenalin centrum

Hlavní menu

Náhodný citát

Já že kradu? Tý pocém!
T. O. Kletr © 2002 - 2019. Kopírování textů, fotografií a ostatních částí webu pouze se souhlasem autorů.
Webdesign Finwë, prohlášení o přístupnosti