ZO ČSOP Kletr
O oddíle

O oddíle

Kdo jsme?

Stavba iglů, Jarní 2009

Jsme turistický oddíl z Liberce. Náš oddíl byl založen už v roce 1978 a má poměrně bohatou historii – prošlo jím už několik generací členů, takže zážitků, historek a oddílových legend je nepočítaně. Co zůstává stejné, je chuť po dobrodružství, láska k přírodě a pohybu venku.

Co děláme?

Závody lunárních vozítek, Sci-fi tábor Atrox

Nejvíc se věnujeme samozřejmě turistice – putování po horách a dalších zajímavých místech, ať už nalehko nebo natěžko, s domovem na zádech ve velkém batohu. Zajímají nás ale taky všechny ostatní aktivity, které se dají dělat v přírodě 🙂 hrajeme spoustu her, v zimě jezdíme na výpravy na běžkách, na jaře a v létě zase třeba občas vyrazíme na kola nebo na vodu.

Ať už děláme cokoliv, nejdůležitější je pro nás parta lidí, se kterými to děláme, protože společné zážitky často vytvářejí super přátelství!

Útok zlobrů, tábor Dračí doupě

Naše základna je v Liberci, takže se vydáváme hlavně do jeho okolí – do Jizerských a Lužických hor, Podještědí nebo Českého Ráje.

 

 

Jak to u nás vypadá?

Jsme rozdělení do družin, momentálně máme družiny dvě – Poštolky pro menší děti a Vlky pro větší. Družinu vede její rádce spolu s podrádcem a členové družiny se potkávají každý týden na schůzkách v naší klubovně. Tam hlavně hrajeme různé hry, ale také se tam učíme tábornickou praxi – znalosti užitečné pro přežití a správný pohyb v přírodě, jako jsou třeba uzly, ohně, nebo práce s mapou. Obvykle jednou za měsíc navíc družina společně vyrazí na jednodenní výpravu do okolí, kterým říkáme družinovky.

Celý oddíl dohromady se pak jeden víkend v měsíci sejde na vícedenní výpravě připravené vedením, oddílovce. Na oddílovkách většinou přespáváme na chatě nebo ve srubu, občas si ale uděláme i puťák, během kterého přecházíme po svých kus nějaké hezké krajiny a hlavy složíme pěkně ve stanech.

Na běžkách, Jarní 2016

Některé větší oddílové výpravy už mají pevné místo v našem harmonogramu. Nejdůležitější z nich je Jarní výprava, která se koná vždy o jarních prázdninách a tradičně na ni jezdíme na Jabloneckou chatu v srdci Jizerských hor. Na Jarní si užíváme běžkování a další zimní radovánky, ale také velkou etapovou hru, která je každý rok úplně jiná a provází nás celou výpravou.

Když roztaje sníh, vyrážíme na Velikonoční výpravu. Na tu se zase nejraději vydáváme na kolech, samozřejmě si taky nařežeme proutky, namalujeme vajíčka a uděláme si pořádnou pomlázku.

Tábořiště v Lobendavě

Vrcholem roku je pak letní tábor, který pořádáme prvních čtrnáct dní v červenci. Už celá léta jezdíme na tábor do Lobendavy, do zapomenutého krásného kousku krajiny v nejsevernější části České republiky. Spíme ve stanech, které si, stejně jako zbytek tábora, sami postavíme; sami si taky vaříme a čtrnáct dní se učíme starat se sami o sebe, samozřejmě s pomocí našich vedoucích. Hlavním bodem tábora je ale celotáborová hra, během níž jsme v posledních letech například dobývali Divoký západ nebo navštívili Bradavice.

Zaujalo tě, co děláme, a chtěl/a by sis to taky vyzkoušet? Podívej se sem!